Michael Crummey l 15. 06. godz. 18:00

CrummeySpotkanie z Michaelem Crummeyem

środa, 15 czerwca godz. 18:00

Księgarnia Pod Globusem, ul. Długa 1 Kraków

W czerwcu 2016 r. Polskę odwiedzi Michael Crummey, kanadyjski poeta i prozaik, którego polscy czytelnicy pokochali za utrzymaną w stylistyce realizmu magicznego powieść Dostatek oraz chłodne, poruszające charakterystycznym romantyzmem i psychologiczną głębią tytuły Pobojowisko i Sweetland. Majowa publikacja ostatniej niewydanej dotąd po polsku powieści autora (Rzeka złodziei) będzie stanowiła więc doskonałą okazję, by w czerwcu porozmawiać z nim o całym jego dorobku prozatorskim oraz fascynującej kulturze i mentalności mieszkańców Nowej Fundlandii.

Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska.
___
Michael Crummey to kanadyjski poeta i prozaik, urodzony w 1965 roku w Buchans na Nowej Fundlandii. Obecnie mieszka w St. John's, stolicy prowincji Nowa Fundlandia i Labrador.
W swojej twórczości skupia się na historii i kulturze ojczystej wyspy, obficie czerpiąc z opracowań naukowych, podań ludowych oraz dziejów własnej rodziny. Jego rozgrywające się na chłodnej, kanadyjskiej wyspie opowieści są głęboko ludzkie i niezwykle uniwersalne. Proza Crummeya nie pozwala zarazem ani na chwilę zapomnieć, że mamy do czynienia z uznanym poetą. Charakterystyczny styl narracji pełen jest kontrastów i oscyluje pomiędzy wypowiedziami prostymi – wręcz wulgarnymi – a zaskakującymi i wyrafinowanymi.
Zdobywca licznych nagród i wyróżnień za opublikowane w latach dziewięćdziesiątych tomiki poezji Arguments With Gravity i Hard Light. Jako prozaik Crummey zasłynął książką Rzeka złodziei (tyt. oryg. River Thieves), opisującą relacje między europejskimi osadnikami a ostatnimi przedstawicielami Beothuków, rdzennych mieszkańców Nowej Fundlandii. Swojąpozycję jednego z najważniejszych kanadyjskich powieściopisarzy umocnił powieścią
Pobojowisko (tyt. oryg. The Wreckage).
Polscy czytelnicy poznali Crummeya dzięki jego trzeciej powieści – Dostatkowi (tyt. oryg. Galore), opublikowanemu przez Wiatr od Morza w czerwcu 2013 roku. W Dostatku pisarz sięga po estetykę realizmu magicznego, opisując dwieście lat z dziejów dwóch wyimaginowanych nowofundlandzkich osad rybackich i tworząc nowe arcydzieło gatunku, na miarę Stu lat samotności Márqueza. W Polsce Dostatek został wyróżniony m.in. w zestawieniach 25 książek roku 2013 wg „Gazety Wyborczej” oraz 20 książek roku 2013 audycji „Z najwyższej półki” (Program 3 Polskiego Radia).
W 2014 roku nakładem Wiatru od Morza ukazało się w Polsce wspomniane wcześniej Pobojowisko, zaś w 2015 r. najnowsza powieść Crummeya,
Sweetland – obie zostały przyjęte z ogromnym entuzjazmem przez czytelników.
Wydana w maju 2016 r. Rzeka złodziei sprawi, że polscy czytelnicy – jako pierwsi spośród mieszkańców wszystkich krajównieanglojęzycznych – będą mogli cieszyć się kompletem tłumaczeń wszystkich czterech powieści autora.

 

Komentarze (2)

  1. eva

    Wspaniała wiadomość, szkoda tylko, że w zapowiedzi jest beznadziejny błąd w nazwisku Autora…

    14 cze 2016 o 19:27
  2. prmanager

    Pozwolimy sobie na stwierdzenie, że beznadziejny jest błąd, którego nie da się poprawić a nam się udało. Dziękujemy za dokładne przeczytanie naszego wpisu i zwrócenie na niego uwagi. Do zobaczenia jutro :)

    14 cze 2016 o 19:56

Zostaw komentarz

Twojego e-maila nigdy nikt nie zobaczy. Pola oznaczane gwiazdką * należy wypełnić obowiązkowo.

Znajdź nas w Google+

 

 

 

 

Zakupy w Internecie

10% Rabatu

na wszystko


Jesteśmy także na Allegro

 

 

Allegro & Sklep online