Czarodziejki

 

Jean Starobinski znany jest głównie teoretykom literatury, ewentualnie filozofii. Urodzony 91 lat temu Szwajcarski myśliciel specjalizuje się w historii wieku XVIII i okolicach. Ulubione tematy? Jean-Jacques Rousseau, Monteskiusz, wynalezienie wolności. Ale nie oszukujmy się, dla zwykłego czytelnika byłby Starobinski zupełnie nieinteresujący, gdyby nie to, że o wszystkim pisze naprawdę fenomenalnie. Czytając Czarodziejki, książkę traktującą o nowożytnej historii europejskiej opery, właściwie moglibyśmy nie zauważyć, że jest to książka o czymś tak… niszowym. Teraz święte oburzenie – jak to, opera niszowa?! Tak, pogódźmy się z tym, śmierć opery ogłoszono już dwa razy. Starobinski jednak nie zauważa tego faktu. I jak wielkie to dla nas szczęście!

 

Starobinski na operze zna się wybitnie, to widać. Ale wiedza wyraźnie ugina się tu pod ciężarem pasji, ale pasji palącej, najbardziej widowiskowej miłości do muzyki i spektaklu. Genewski myśliciel zaprzęga całą swoją erudycję w służbie tej właśnie miłości, co powoduje, że wykład, jaki otrzymujemy w Czarodziejkach czyta się jednym tchem. Profetyczny (tak!) ton całej książki unosi nas razem ze sobą i cała opera właściwie… przestaje mieć znaczenie. No, przynajmniej przy pierwszym kontakcie z książką. Dajemy się ponieść pięknym zdaniom, niebywałym konstrukcjom myślowym, wędrujemy po mitologii – tej „starej” i tej „nowszej”. Tak więc na początku zapominamy, o co w tym wszystkim chodzi. Tu objawia się najczystsza rozkosz płynąca za lektury.

 

Dopiero drugie podejście umożliwia nam spojrzenie bardziej trzeźwe. Wydawnictwo Słowo/obraz Terytoria (to jest dopiero marka) pisze na okładce: rozpisany na głosy portret Mozarta. To prawda, Mozarta jest tu najwięcej i jest to Mozart równie żywy, jak w swojej muzyce. Ale całe Czarodziejki składają się na kompletną opowieść o operze. Starobinski przedstawia nam kolejno największe uwodzicielki opery, oddaje nas w ich władanie, ale na chwilę, żebyśmy nie zgubili się uwiedzeni. Jedna z najpiękniejszych książek humanistycznych tego roku? Z pewnością.

 

Globus

***

Patronat radiowy nad księgarnią sprawuje:

 

Zostaw komentarz

Twojego e-maila nigdy nikt nie zobaczy. Pola oznaczane gwiazdką * należy wypełnić obowiązkowo.

Znajdź nas w Google+

 

 

 

 

Zakupy w Internecie

10% Rabatu

na wszystko


Jesteśmy także na Allegro

 

 

Allegro & Sklep online