O Domu Literatów na Nocy Poezji – spotkanie z Anną Grochowską l 7.10. godz. 18.00

wszystkie drogi prowadzą na KrupnicząZ okazji Nocy Poezji zapraszamy na spotkanie z Anną Grochowską, autorką monografii "Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą" (Kraków 2017).

Krupnicza 22 to w historii polskiej literatury adres zupełnie wyjątkowy. W latach 1945-1983 mieściła się tam siedziba Związku Literatów Polskich – sławny "Dom Literatów" , zwany przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Domem Czterdziestu Wieszczów", w którym schronienie i przystań twórczą znalazło całe pokolenie pisarek i pisarzy ze zniszczonej wojną Polski. W ciągu niemal pół wieku na Krupniczej mieszkali i pracowali m.in. Stefan Kisielewski, Sławomir Mrożek, Wisława Szymborska, Bronisław Maj, wdowa po Witkacym Nina Witkiewiczowa, spotykali się Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz czy Leopold Staff. Anegdoty o interakcjach między mieszkańcami Domu Literatów czy legendarnej szatniarce Pani Loli na zawsze wpisały się w obraz jednej z najbardziej barwnych epok w dziejach polskiej literatury.
Co wiemy, a czego nie wiemy o dziejach Domu Literatów?
Prowadzenie: Małgorzata I. Niemczyńska
Spotkanie organizuje Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
——————-
Noc Poezji to siódma edycja projektu będącego jednym z komponentów tworzonego przez Miasto Kraków programu KRAKOWSKIE NOCE. Program Nocy Poezji tworzony jest co roku przez przez różne instytucje i domy kultury oraz środowiska artystyczne.

W 2017 r. obchodzimy 110 rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego, wielkiego erudyty, jednego z najwybitniejszych Polaków w naszej historii: pisarza i poety, dramaturga, scenografa, inscenizatora i reformatora teatru, malarza i rysownika; człowieka, któremu nie były obojętne sprawy ani narodu ani miasta (w latach 1905-1907 był radnym miejskim). Teksty literackie Wyspiańskiego, choć obecne w programach szkolnych, nie są łatwe do czytania dla młodych pokoleń, odwołują się bowiem szeroko do wiedzy z zakresu historii Polski, relacji społecznych i obyczajów epoki, w której artysta tworzył, wreszcie świata antycznego i mitów. Jego dramat „WESELE” należy do najważniejszych dzieł polskiej literatury. Cytat z dramatu Wyspiańskiego – "Co się duszy komu gra, co kto w swoich widzi snach" stał motywem przewodnim tegorocznej nocy. W bardzo rozmaity sposób inspirował on współczesnych, czego efekty będziemy mogli zobaczyć już w sobotę 7 października 2017 r.

Noc Poezji 2017 to nie tylko znakomita okazja zarówno do przybliżenia twórczości i osoby Stanisława Wyspiańskiego, jak i do dyskusji o roli poety w świecie i funkcjach poezji w życiu społeczeństwa. Czy poezja jest nam dziś potrzebna? Czy potrzebujemy poetów?

Noc Poezji 2017 – pełen program:
http://krakowskienoce.pl/noc_poezji/213409,0,1,program.html

 

Zostaw komentarz

Twojego e-maila nigdy nikt nie zobaczy. Pola oznaczane gwiazdką * należy wypełnić obowiązkowo.

Znajdź nas w Google+

 

 

 

 

Zakupy w Internecie

10% Rabatu

na wszystko


Jesteśmy także na Allegro

 

 

Allegro & Sklep online