Filozofia Pod Globusem l 29.02., godz. 12.00

filo

Filozofia Pod Globusem. Cykl spotkań filozoficznych dla dzieci
Spotkanie pierwsze: Tajemniczy przedmiot (czym jest rzecz i od czego zależy czym jest)
sobota, 29 lutego, godz. 12:00
Prowadzenie: Ewelina Grądzka – edukatorka, popularyzatorka nauki
 
Wstęp wolny!
Obowiązkowe rezerwacje: pr@liberglob.pl (ograniczona liczba miejsc)
Zapraszamy dzieci w wieku 7-9 lat!
Spotkania będą odbywały się raz w miesiącu, zachęcamy by dziecko wzięło udział w całym cyklu spotkań.
 
W ramach zajęć dzieci wspólnie rozwiązują problem filozoficzny przedstawiony w postaci bajki. Muszą stosować się do zasad dyskusji wcześniej im przedstawionych. Podają argumenty na poparcie swojego twierdzenia, odpowiadają na wypowiedzi pozostałych dzieci, uczą się słuchać. Prowadzący nie ingeruje w treść wypowiedzi, wspólnota dociekająca sama ma poszukiwać rozwiązania. Jego zadaniem jest jedynie pilnowanie zasad i pomaganie w wyłuskiwaniu interesujących koncepcji i pogłębianiu argumentów.
1. Tajemniczy przedmiot (czym jest rzecz i od czego zależy czym jest)
Czym jest rzecz? Czy krzesło to tylko krzesło, czy może być schronieniem dla psa lub kapeluszem dla kosmitów? A co jeśli nie ma nikogo by nadać znaczenie tej "rzeczy"? Czym ona wtedy jest? Pytania te stanowią wstęp do najgłębszych problemów metafizycznych, ale także pokazują dociekliwość i kreatywność metody filozoficznej. Spróbujemy także stworzyć swoją pierwszą definicję.
Tematy kolejnych spotkań:
2. Żaba i skorpion (wina i odpowiedzialność, wolna wola,)
3. Szczęśliwy więzień (wolność)
4. Przyjaciel Ceebe (sztuczna inteligencja, przyjaźń)
5. Statek Tezeusza (tożsamość osobowa, zmiana)
 
Filozofia Pod Globusem przy Akademii Młodego Filozofa im. Kazimierza Twardowskiego
prowadzonej przez Stowarzyszenie „Pod wspólnym niebem”
www. podwspolnymniebem.org.pl
 
Filozofia to ‘umiłowanie mądrości’, umiejętność stawiania pytań oraz wspólne poszukiwanie odpowiedzi. Filozofia w szkole pozwala ćwiczyć uczniom zasady logicznego myślenia, argumentowania, wyciągania wniosków, aktywnego słuchania pozostałych rozmówców. To umiejętność prowadzenia dialogu. Filozofowanie to jedno z najstarszych ludzkich zajęć mające swoje korzenie w jednej z najbardziej fundamentalnych ludzki potrzeb: potrzebie poznawania i rozumienia otaczającej nas rzeczywistości. To nie prawda, że trzeba byś dorosłym, dojrzałym człowiekiem by zacząć myśleć logicznie i argumentować. Nie trzeba też wyższych studiów z filozofii by filozofować. Gdy starożytni Grecy zaczynali filozofować, przede wszystkim wynikało to ze zdziwienia, fascynacji światem. Taką skłonność do zadumy nad rzeczywistością posiadają dzieci praktycznie w każdym wieku. Co więcej, ta naturalna skłonność do myślenia, gdy odpowiednio wcześnie i dobrze formułowana prowadzi do zaskakujących rezultatów. Natomiast rezygnacja z uczenia się filozofii, oznacza rezygnację z uczenia się tego, jak posługiwać się rozumem. Co do tego zgodzimy się wszyscy: umiejętność to na wagę złota w dzisiejszym świecie. Dzieci stają się kreatywniejsze, lepiej rozumieją otaczający ich świat, są skłonne do poszukiwania i rozwijania się, podnoszą swoje wyniki w nauce. Myślenie im służy!
 
PROWADZĄCA:
Ewelina Grądzka- edukatorka, popularyzatorka nauki, studentka filozofii na UPJP2 na specjalizacji filozofia nauki, magister politologii. Przeszła szkolenie z facylitacji zajęć z filozofii dla dzieci przy „The Philosophy Foundation” w Londynie przy której pozostaje akredytowanym trenerem. Prowadziła zajęcia z filozofii w Szkole Podstawowej Sandhurst w Catford w Londynie. Jest członkiem europejskiego zrzeszenia praktyków filozofii dla dzieci SOPHIA. Wierzy, za Arystotelesem, że „Wszystkim ludziom wrodzone jest pragnienie poznania”. Jest prezesem Stowarzyszenia „Pod wspólnym niebem”, którego misją jest zaangażowanie w budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy i promowanie idei pokoju i współpracy. Prowadzi projekty w Polsce i zagranicą, w krajach rozwijających się jak Kirgistan, Tadżykistan, Armenia.
 
 
 

 

Zostaw komentarz

Twojego e-maila nigdy nikt nie zobaczy. Pola oznaczane gwiazdką * należy wypełnić obowiązkowo.

Znajdź nas w Google+

 

 

 

 

Zakupy w Internecie

10% Rabatu

na wszystko


Jesteśmy także na Allegro

 

 

Allegro & Sklep online