Myślenie architekturą

 

 

Żeby dobrze zrozumieć wartość tej książki, muszą Państwo wiedzieć kim jest Peter Zumthor. Osoby choć trochę zainteresowane architekturą jednym tchem wyśpiewają: wybitny szwajcarski architekt, słynący z niebywałego wyczulenia na współgranie kamienia z drewnem, szkłem i metalem, minimalista (pojęcie kontrowersyjne) wrażliwy na ciepło budynków i ich przyjazność. Kto sięgnie po Myślenie architekturą, ten po przeczytaniu kilkunastu stron doda: erudyta, miłośnik filmu i muzyki. Ta druga spełnia w twórczości Zumthora szczególną rolę – architekt uważa, że doskonała budowla powinna być trochę jak muzyka nowoczesna (przy czym myśli on tu bardziej o Cage’u i Messiaenie, niż o Reichu i Glassie). Czym jest książka? Zbiorem esejów traktujących o krótkim ludzkim życiu w zakrojonych na długowieczność budynkach. I nie jest to bynajmniej rzecz tylko dla osób zainteresowanych architekturą. Wielu z nas przypomni się tu spokojna i precyzyjna fraza Herberta z Barbarzyńcy w ogrodzie przetransponowana z dwóch do trzech wymiarów.

 

I niby mamy tu do czynienia z architekturą, ale w tej skromnej książce tekstów poświęconych czysto technicznym aspektom budowli nie znajdziemy. Zumthor nie musi nikomu udowadniać, jak genialnym jest inżynierem. Chciałby nam powiedzieć coś innego – każdy architekt powinien być trochę poetą. I jak bardzo widać to w spokojnej frazie tych esejów, gdy czytamy kolejno o „świetle dochodzącym z daleka” (księżyc), czy o kuchni z czasów dzieciństwa Zumthora, która była… po prostu kuchnią i niczym więcej. Pojawia się Proust, pojawia się Dukla Stasiuka (fragmenty o ciemności wychodzącej z głębi ziemi!). Zumthor stworzył w gruncie rzeczy poemat pisany prozą – dzieło poszerzające naszą prywatną zdolność interpretacji architektury, ale i odbierania rzeczywistości ogólnie.

 

Nie sposób nie wspomnieć o tym, jak książka jest wydana, bo jest to jedna z najpiękniejszych książek, jakie widziała nasza księgarnia. Płócienna, ciemnoczerwona obwoluta, nietypowy format i doskonale dopasowany papier. Cóż, znać, że to wydawnictwo Karakter.

 

Globus

 

***

Patronat radiowy nad księgarnią sprawuje:

 

 

Zostaw komentarz

Twojego e-maila nigdy nikt nie zobaczy. Pola oznaczane gwiazdką * należy wypełnić obowiązkowo.

Znajdź nas w Google+

 

 

 

 

Zakupy w Internecie

10% Rabatu

na wszystko


Jesteśmy także na Allegro

 

 

Allegro & Sklep online