Październik Pod Globusem

31282843_1777744708952466_6097954918186313693_nKsięgarnia Pod Globusem zaprasza w październiku na debaty, warsztaty i spotkania autorskie. Oto październikowy plan wydarzeń:

  • 4 października, czwartek, godz. 18.00 – GIRLPOWER – Debata Pod Globusem

Gośćmi debaty będą: Martyna Bunda – dziennikarka, pisarka, autorka powieści „Nieczułość” ; Sylwia Chutnik – pisarka, dziennikarka, kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz  Aleksandra Suława – historyczka sztuki, dziennikarka, członkini zarządu Stowarzyszenia Sto Lat Głosu Kobiet.

Rozmowę poprowadzi Marcin Wilk, autor bloga Wyliczanka

Debata została objęta patronatem stowarzyszenia Sto Lat Głosu Kobiet

  • 15 października , poniedziałek, godz. 18.00, Wydaj to sam! Self-publishing krok po kroku.

Rozmawiają redaktorki: Kinga Rak, założycielka Twardej oprawy specjalizującej się w redakcyjnych i marketingowych konsultacjach z pisarzami oraz Maria Kula, założycielka Szkoły Pisania Powieści

  • 19 października, piątek, godz. 18.00, Literatura kobiet – osobny czy wspólny pokój? Nagrody, rynek, przekłady

W rozmowie udział wezmą: Barbara Klicka – poetka i animatorka kultury, Anna Nasiłowska – pisarka, badaczka literatury i krytyczka literacka oraz Pio Kaliński – wydawca, księgarz, artysta grafik.

Dyskusję poprowadzi Paulina Małochleb – sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, krytyczka literacka.

Organizatorem spotkania jest Fundacja Wisławy Szymborskiej.

  • 24 października, środa, godz.  18.00, Kresy Wschodnie – raj utracony czy wielki fantazmat?

Spotkanie autorskie z prof. Włodzimierzem Mędrzeckim wokół książki „Kresowy kalejdoskop”/ Wydawnictwo Literackie

Prowadzenie: Andrzej Brzeziecki (Nowa Europa Wschodnia), Janusz Mierzwa (Instytut Historii UJ).

  • 25 października, czwartek, godz. 17.00, Katharsis. Współczesna literatura grecka

Czytanie:  aktorzy teatralni Filip Bochenek,  Ania Kończal i Ula Tylek

Zbiór opowiadań Nietoperze Leny Kitsopoulou  i książka Dlaczego zabiłam moją najlepszą przyjaciółkę Amandy Michalopoulou to uważne studia nad relacjami ludzkimi – bliskimi: pomiędzy przyjaciółkami, matką i córką, mężem i żoną – i w szerszym kontekście społecznym: w sąsiedztwie, na szkolnym podwórku, na scenie politycznej. Mają w sobie ciężar greckich tragedii – los bohaterów jest z góry przesądzony. Tylko czytelnik ma szansę odnieść korzyść – doznać katharsis. Wyprowadzimy te teksty z kartek książek przed publiczność: aktorzy teatralni przeczytają opowiadanie Kitsopoulou Ateny. 9 grudnia i wybrane fragmenty książki Dlaczego zabiłam…. Michalopoulou a autorki przeczytają fragmenty tekstów po grecku.

  • 26 października, piątek,  godz. 18.00, "Dokąd prowadzą szwedzkie wybory? O teraźniejszości i przyszłości na Północy", Spotkanie z Katarzyną Tubylewicz wokół książki „Moraliści”

Katarzyna Tubylewicz, autorka głośnych "Moralistów", uważnie obserwuje bieżącą sytuację polityczną i społeczną w Szwecji. Stawia też mnóstwo ważnych pytań. Jak zmienił się kraj w ciągu ostatnich lat? Jakie skutki już przyniósł i jakie może jeszcze przynieść tzw. "kryzys uchodźczy"? Jaka przyszłość czeka Skandynawów? O tym z autorką porozmawia dziennikarz, krytyk literacki i publicysta Marcin Wilk.

Organizatorzy: Ambasada Szwecji, Szwecja – gość honorowy Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie oraz Wydawnictwo Wielka Litera

  • 27 października, sobota, godz. 11.00, Walka o rząd dusz, czyli kto najlepiej poleca książki?

Dyskusja: Ewa Stanek – dziennikarka radiowa,  Monika Ochędowska – miszong.pl, Book's not dead, Adam Strzeboński – Księgarnia Pod Globusem, Paulina Małochleb – Książki na ostro, Elwira Przyjemska – Księgarka na regale, Rafał Hetman – CzytamRecenzuje.pl,   Aleksandra Pasek – Parapet Literacki, Justyna Suchecka – Gazeta Wyborcza, Krótka Przerwa,  Natalia Szostak  – Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, Krótka Przerwa,  Milena Gumienny – Księgarnia De Revolutionibus

Prowadzenie: Anna Karczewska

Kto lub co decyduje o tym, jaką książkę kupują czytelnicy? Czy są to blogerzy, których aktywność skupia się w mediach społecznościowych i o których sympatie zabiegają wydawcy? Czy może dziennikarze, którzy publikują recenzje i wywiady z autorami w prasie i radiu? A co z księgarzami księgarń kameralnych? Czy z ich zdaniem ktoś jeszcze się liczy czy raczej traktuje się ich jak żywe relikty minionej epoki, w której nie było lubimyczytac.pl i innych internetowych zestawień najlepszych tytułów? Komu wierzą czytelnicy?

 

Trackbacki & Pingbacki (1)

  1. Girlpower! Bunda, Chutnik, Suława – Kulturatka.pl – wydarzenia kulturalne w Krakowie, koncerty, festiwale, kino, teatr, wystawy, literatura | Krakowski serwis kulturalny do wpisu 27 wrz 2018 o 10:42

    […] Plan wydarzeń na październik na stronie Księgarni Pod Globusem […]

Zostaw komentarz

Twojego e-maila nigdy nikt nie zobaczy. Pola oznaczane gwiazdką * należy wypełnić obowiązkowo.

Znajdź nas w Google+

 

 

 

 

Zakupy w Internecie

10% Rabatu

na wszystko


Jesteśmy także na Allegro

 

 

Allegro & Sklep online