Rasputin – czy jeszcze raz przydarzy się Rosji? l 7.03. godz. 18.00

Smith _ Rasputin _ xxsRasputin – czy jeszcze raz przydarzy się Rosji? Dyskusja wokół książki Douglasa Smitha

7 marca 2018 r. (środa), godz. 18:00, Księgarnia Pod Globusem

Mnich cudotwórca, antychryst, kochanek carycy i całej rzeszy dworzanek, hipnotyzer, święty, członek lubieżnej sekty, niemiecki agent, najpotężniejszy człowiek w Rosji? O Rasputinie napisano już wiele tomów, ale jego postać nie przestaje intrygować.
Co wiemy o pierwszych trzydziestu latach jego życia – słabo opisanych, obrosłych legendami?
Czy jego pojawienie się w otoczeniu Mikołaja II było kroplą, która przepełniła czarę goryczy i przyśpieszyła obalenie monarchii?
Dlaczego w Rosji do dziś tak silna jest wiara w magię, wróżbitów i jak to się ma do silnego przywiązania do chrześcijaństwa?
Na czym polega rosyjski fenomen świętych szaleńców – jurodiwych – do których zalicza się Rasputina?
I wreszcie – czy następny Rasputin może się jeszcze „przydarzyć” współczesnej Rosji?

W dyskusji na bazie książki Douglasa Smitha „Rasputin. Wiara władza i zmierzch dynastii Romanowów”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Literackiego, udział wezmą:

_ Sylwia Frołow – pisarka, dziennikarka, badaczka czasów schyłku Imperium Rosyjskiego, rewolucji 1917 roku i tworzenia Związku Radzieckiego. Autorka książek Dzierżyński. Miłość i rewolucja oraz Bolszewicy i apostołowie. Osiem portretów.
_ Michał Milczarek – filozof, reporter, podróżnik. Zajmuje się rosyjską duchowością. Bada ją przemierzając najdalsze zakamarki kraju.
_ Rozmowę poprowadzi Zbigniew Rokita – dziennikarz, redaktor dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”, autor książki Królowie strzelców.

Zostaw komentarz

Twojego e-maila nigdy nikt nie zobaczy. Pola oznaczane gwiazdką * należy wypełnić obowiązkowo.

Znajdź nas w Google+

 

 

 

 

Zakupy w Internecie

10% Rabatu

na wszystko


Jesteśmy także na Allegro

 

 

Allegro & Sklep online