Skrzaty

skrzaty

 

Pora zdementować bzdurne pogłoski o tym, jakoby skrzaty nie istniały. Ta dzisiejsza nauka! Zero dyskrecji, że niby wszystko da się zbadać, jeśli tylko chcemy. Skrzaty, moi drodzy, to nie jest żadna tam prosta fizyka kwantowa. Rozum ludzki to maszyna o konstrukcji skomplikowanej, ale w działaniu coraz częściej toporna i pozbawiona gracji. I kultury też jakby mniej, do licha ciężkiego! Bez kultury to można programować, można filozofować i robić eksperymenty w laboratorium. Ale bez grama taktu do skrzata się nie podejdzie. O ile więc kiedyś coś o tych drobnych (acz silnych!) istotach wiedzieliśmy, z czasem zaczęliśmy naszą wiedzę tracić, a same skrzaty coraz bardziej zaczęły się od nas oddalać. I to nie tak, że zaczęły ukrywać się lepiej – to nasz wzrok osłabł.

Ile tracimy? Dużo, jak próbuje udowodnić nam dwóch wielkich skrzatologów: Will Huygen i Rien Poortvliet w swoim poważnym naukowym dziele Skrzaty. Monumentalna praca, okraszona ilustracjami (przed zdjęciami się skrzaty wzbraniają), przedstawia nam dosłownie każdy aspekt życia tej sprytnej nacji. Rodzaje skrzatów (jest ich co najmniej kilka), obyczaje rodzinne (pokręcone aż głowa boli), tradycje (sztuka gwizdania przekazywana z ojca na syna), codzienne zajęcia (łażenie po lesie, struganie zabawek, itp.) i zachowania w sytuacjach wyjątkowych (szkoda gadać). Zapoznajemy się z ich ubiorem, dowiadujemy się po co skrzatom czerwone czapeczki i w jakich sytuacjach noszą kamizelki. W skrócie: Skrzaty to barwne, barwne dzieło stworzone przez ludzi o wielkiej wyobraźni dla ludzi o wielkiej wrażliwości. Ogromny album uzupełniony pod koniec skrzacimi historami to zabawa na bardzo, bardzo długie zimowe wieczory.

 

Wielu z Was zna pewnie tę książkę z poprzedniego wydania, które na całym świecie zrobiło furorę, błyskawicznie zniknęło z rynku i do niedawna zdobyć je można było jedynie na Allegro za niebotyczne kwoty.

 

Globus

***

Patronat radiowy nad księgarnią sprawuje:

rmflogo

 

Zostaw komentarz

Twojego e-maila nigdy nikt nie zobaczy. Pola oznaczane gwiazdką * należy wypełnić obowiązkowo.

Znajdź nas w Google+

 

 

 

 

Zakupy w Internecie

10% Rabatu

na wszystko


Jesteśmy także na Allegro

 

 

Allegro & Sklep online