Jeszcze kocham l 18.09., godz. 18.00

Jeszcze kocham_okładka "Jeszcze kocham… Zapiski intymne" – spotkanie o dzienniku Anny Świrszczyńskiej

środa, 18 września godz. 18.00

Zapraszamy na spotkanie wokół książki "Jeszcze kocham. Zapiski intymne" Anny Świrszczyńskiej – po raz pierwszy wydanego dziennika jednej z najwybitniejszych polskich poetek XX wieku.

Spotkanie poprowadzi Ewa Stanek-Misiąg. O dzienniku Anny Świrszczyńskiej opowie Wioletta Bojda.

Zapiski Anny są nie tylko głosem wyjątkowej poetki. Poruszane w książce tematy dotyczą każdej z nas – kobiet. Głębokie rozważania na temat kobiecej seksualności oraz ciała składają się na niesamowicie poruszający dokument literacki, którego owocem stał się tom Świrszczyńskiej – Jestem baba.

Rodzinne życie poetki przechodzi kryzys, mąż postanawia odejść i związać się z Haliną Poświatowską dopada ją frustracja, jako samotna sześciesięciolatka szuka bliskości. Niespełniona kolejno szuka nowych znajomości, które zazwyczaj kończą się bardzo szybko i nie niosą za sobą nic wartościowego. Spirala emocji mogła dorowadzić do nieszczęścia, ale wtedy pojawia się on – Józef.

Dwie teczki opatrzone notatką „Józef” spędziły w prywatnym archiwum poetki prawie pół wieku. Znajdujące się w nich zapiski z lat 1969–1971 to wyjątkowo burzliwy czas w życiu Świrszczyńskiej. Zostaje opuszczona przez męża, który zakochuje się w pięknej, młodej i niezwykle utalentowanej Halinie Poświatowskiej. Sześćdziesięcioletnia Świrszczyńska, na co dzień zajęta opieką nad dzieckiem oraz utrzymywaniem rodziny, tłumiąc lęk przed samotnością, daje się porwać miłosnemu uniesieniu. Na przekór społecznym konwenansom wdaje się w romanse, a swoje erotyczne doświadczenia bez skrępowania przelewa na papier. Jej dziennik to zapis uczuć wrażliwej artystki oraz zmysłowej kochanki, rozdartej pomiędzy tlącym się uczuciem do byłego męża a niespodziewanymi wybuchami namiętności do innych mężczyzn – w tym Tadeusza Różewicza lub najważniejszego z nich, Józefa, który na nowo odbudowuje w niej poczucie własnej wartości. Zapiski Świrszczyńskiej to nie tylko głos wyjątkowej kobiety. To głębokie rozważania na temat kobiecej seksualności, a także znakomity dokument literacki, którego poetyckim efektem stał się najważniejszy tom poetki – „Jestem baba”.

Dziennik autorki wstępem, komentarzem oraz przypisami opatrzyła Wioletta Bojda. Wieloletnia badaczka twórczości pisarki przeprowadza czytelników przez skomplikowaną biografię Świrszczyńskiej, odsłaniając osobowość kobiety nietuzinkowej, „gwałtownej, namiętnej, dumnej”, jak opisywał ją Czesław Miłosz, oraz wskazuje na możliwe powiązania opisywanych przez poetkę zdarzeń z powstałymi w tym czasie wierszami.

Zostaw komentarz

Twojego e-maila nigdy nikt nie zobaczy. Pola oznaczane gwiazdką * należy wypełnić obowiązkowo.

Znajdź nas w Google+

 

 

 

 

Zakupy w Internecie

10% Rabatu

na wszystko


Jesteśmy także na Allegro

 

 

Allegro & Sklep online