Pokazucha l 26.09., godz. 18:00

pokazucha_gruzja_3d_300dpi

Krakowskie premiery Wydawnictwa Poznańskiego

Spotkanie ze Stasią Budzisz. Rozmowa o książce „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach”

czwartek, 26 września, godz. 18.00

Prowadzenie: Łukasz Wojtusik

Zapraszamy na spotkanie z autorką książki o kraju, który stał się jednym z najbardziej pożąnych przez turystów kierunków wyjazdów. „Pokazucha” może część z nich zniechęcić do wyjazdów do Gruzji, bo Gruzja Stasi Budzisz to nie jest kraj wina, dobrego jadła i uczt do późnej nocy.

To trzecie spotkanie z cyklu, w którym prezentujemy premierowe tytuły wydane przez Wydawnictwo Poznańskie, partnera cyklu. Gospodarzem spotkań jest dziennikarz radiowy, miłośnik i znawca książek, Łukasz Wojtusik.

 

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu "Krakowskie księgarnie na medal" realizowanego przez Fundację Miasto Literatury. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Kraków.

Pokazucha. Na gruzińskich zasadach

Autor: Stasia Budzisz

Data premiery: 2019-09-04

Merabi ma 36 lat, pracuje w firmie ubezpieczeniowej, ma trzy siostry – i uwiera go Gruzja. Mówi: – Budujemy szklane domy, robimy euroremont, ale zaraz spod spodu wychodzi grzyb, bo nie ocieplimy ścian, a zimą nie włączymy kaloryfera, bo nas na to nie stać. Ale chcemy być nowocześni, więc kupujemy to, co kojarzy nam się z Zachodem. Z klatek – brudnych i śmierdzących, bez światła i z przeciągami, bo z jakichś powodów od zawsze buduje się je bez szyb – wchodzisz w świat jak z Dynastii: złoto, szezlongi i kominki, w których nikt nie pali, bo są tylko na pokaz.

Na pokaz w Gruzji są też zmiany. Mimo ustawy antydyskryminacyjnej i równości płci wpisanej w konstytucję, kobieta na stanowisku to wciąż rzadkość, a osoba transpłciowa może zostać pobita na ulicy – i nikt jej nie pomoże.

Stasia Budzisz, reporterka zajmująca się Gruzją od dekady, bada problemy kraju zamykanego często w skojarzeniach z gościnnością, smaczną kuchnią i malowniczymi krajobrazami. Jej bohaterami są wykluczeni, osoby z niepełnosprawnościami, członkowie mniejszości LGBT, kobiety i mężczyźni – zwykli Gruzini, którzy czekają na prawdziwe zmiany. Razem z nimi autorka wchodzi za drzwi gruzińskich domów. Burzy fasadę.

 

Stasia Budzisz – absolwentka filologii polskiej i rosyjskej na Uniwersytecie Gdańskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Dla freelancerki porzuciała pracę w korporacji farmaceutycznej, w której pracowała prawie dekadę. Obecnie tłumaczy z rosyjskiego na polski (także w odwrotnej kolejności) i pisze reportaże m.in. dla "Przekroju" i "Nowej Europy Wschodniej". Brała udział w projekcie reporterskim Światła Małego Miasta i jest współzałożycielką grupy reporterskiej Głośniej.

 

Zostaw komentarz

Twojego e-maila nigdy nikt nie zobaczy. Pola oznaczane gwiazdką * należy wypełnić obowiązkowo.

Znajdź nas w Google+

 

 

 

 

Zakupy w Internecie

10% Rabatu

na wszystko


Jesteśmy także na Allegro

 

 

Allegro & Sklep online