Smog l 16.10., godz. 18.00

smog_300dpi

Krakowskie premiery Wydawnictwa Poznańskiego
Spotkanie z Jakubem Chełmińskim. Rozmowa o książce „Smog. Diesle, kopciuchy, kominy"
środa, 16 października godz. 18.00
 
Prowadzenie: Łukasz Wojtusik
 
Porozmawiajmy o smogu. W połowie października będzie to już pewnie problem odczuwalny. Kto jest winien? Kto jest ofiarą? Jak się o tym pisze reportaż? Zapraszamy!
 
To czwarte spotkanie z cyklu, w którym prezentujemy premierowe tytuły wydane przez Wydawnictwo Poznańskie, partnera cyklu. Gospodarzem spotkań jest dziennikarz radiowy, miłośnik i znawca książek, Łukasz Wojtusik.
 
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu "Krakowskie księgarnie na medal" realizowanego przez Fundację Miasto Literatury. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Kraków.
 
 
SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?

 

Autor: Jakub Chełmiński

 

Data premiery: 2019-10-16
 

 

W Trójmieście batalię ze smogiem rozpoczęto już w ubiegłym stuleciu.

 

W Warszawie to aktywiści wskazują błędy urzędnikom i apelują o wymianę pieców.

 

Na Śląsku z pomocą przychodzą drony.

 

W Skawinie stężenie zanieczyszczeń jest tak duże, że mieszkańcy mówią „wyjść na otwarte powietrze”, bo o świeżym mogą tylko pomarzyć.

 

 

 

Jakub Chełmiński odwiedza wielkie aglomeracje, miasta oraz wsie, by zobaczyć jak w praktyce wygląda problem smogu w Polsce i jakie są przyczyny zanieczyszczenia powietrza. Opisuje zaangażowanie mieszkańców i rozmawia z działaczami, którzy niejednokrotnie walczą nie tylko ze smogiem, lecz także z urzędowymi procedurami. Rewiduje fakty i mity narosłe wokół smogu: czy paląc drewnem w piecu też możemy przyczyniać się do jego powstawania? Co bardziej truje środowisko: diesel czy benzyna? Dlaczego wiele maseczek antysmogowych jest nieskutecznych? Czy wdychając zanieczyszczone powietrze będziemy żyć rok krócej? Jak działają tabletki antysmogowe? I czy Kraków ma najgorsze powietrze ze wszystkich miast w Polsce?

 

 
Jakub Chełmiński – na smog skazany od zawsze. Wychowywał się w cieniu kominów zakładów tłuszczowych na warszawskim Targówku, a gdy te przestały kopcić, przeniósł się na zadymione i zakorkowane przedmieście miasta. Od 17 lat (z przerwą) pracuje w warszawskiej redakcji "Gazety Wyborczej". Współtworzył dział Ekologia w "Dzienniku Polska Europa Świat". Najchętniej pisze o ochronie środowiska, zwierzętach i przyrodzie. Wciąż wierzy, że kiedyś w Polsce będziemy oddychać świeżym powietrzem.
 
 

 

Zostaw komentarz

Twojego e-maila nigdy nikt nie zobaczy. Pola oznaczane gwiazdką * należy wypełnić obowiązkowo.

Znajdź nas w Google+

 

 

 

 

Zakupy w Internecie

10% Rabatu

na wszystko


Jesteśmy także na Allegro

 

 

Allegro & Sklep online