Łemkowskie wesele l 14.11., godz. 18.00

Wesele-lemkowskie-okladka-grzbietBolesław Bawolak

"Łemkowskie wesele w Świątkowej Wielkiej" – spotkanie autorskie
czwartek, 14 listopada, godz. 18.00
 
Księgarnia Pod Globusem oraz Wydawnictwo Żyznowski zapraszają na spotkanie z autorem książki, Bolesławem Bawolakiem. W rozmowie udział wezmą również wydawcy książki – Urszula i Wiesław Żyznowscy oraz projektant Krzysztof Radoszek.
 
Bolesław Bawolak pochodzi ze Świątkowej Wielkiej, która leży w regionie, gdzie nakładają się na siebie geograficznie: część pasma Karpat nazwana Beskidem Niskim, historyczna Łemkowszczyzna i państwowy Magurski Park Narodowy. W Wydawnictwie Żyznowski, które specjalizuje się w książkach na temat regionu wielickiego i wybranych miejscowości Beskidu Niskiego, Bawolak opublikował ponad pięćsetstronicową monografię tradycji wesela łemkowskiego z lat 1930–1945 w rodzinnej wsi, w obrządku prawosławnym, zatytułowaną „Łemkowskie wesele w Świątkowej Wielkiej”.
 

Wraz z oddalaniem się czasu, kiedy Łemkowie żywotnie zaludniali swoją pierwotną krainę, książek na ich temat przybywa, ale ubywa prac źródłowych, zważywszy, że najczęściej ich kanwą może być tylko pamięć ludzka, czasem wsparta zachowanymi fotografiami, a rzadziej notatkami. 

Monografia Bawolaka stanowi faktograficzne, drobiazgowe studium wesela łemkowskiego według tradycji Świątkowej i niedalekiej okolicy, które w porządku chronologicznym obejmuje wszystkie elementy obrzędu. Taki zakres i szczegółowość opisu zwyczaju są możliwe tylko w odniesieniu do jednej lokalizacji i określonego czasu. Wszak nigdy nie istniało coś takiego jak wesele łemkowskie w ogóle, oderwane od konkretnych miejscowości i czasu, nie może zatem także istnieć jego opis, zwłaszcza faktograficzny. 

 
Zapraszamy na spotkanie!
 
 

 

Zostaw komentarz

Twojego e-maila nigdy nikt nie zobaczy. Pola oznaczane gwiazdką * należy wypełnić obowiązkowo.

Znajdź nas w Google+

 

 

 

 

Zakupy w Internecie

10% Rabatu

na wszystko


Jesteśmy także na Allegro

 

 

Allegro & Sklep online