Jej wysokość Gęś l 20.11., godz. 18.00

e_JEJ WYSOKOSC GES_300dpi_

Krakowskie premiery Wydawnictwa Poznańskiego
Spotkanie z Jackiem Karczewskim. Rozmowa o książce „Jej wysokość Gęś. Opowieści o ptakach”
środa 20 listopada, godz. 18.00
 
Prowadzenie: Łukasz Wojtusik
 
Partnerem cyklu jest Wydawnictwo Poznańskie.
 
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu "Krakowskie księgarnie na medal" realizowanego przez Fundację Miasto Literatury. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Kraków.
 
 
 
Jej Wysokość Gęś. Opowieści o ptakach

 

Jacek Karczewski

 

Czy ptaki mają łupież? Które noszą wąsy, a które maskę Zorro? Kogo uważa się za najlepszego DJ-a, a kogo za czarny charakter? Które z nich zatrzymały czas, a które widzą w ultrafiolecie? I wreszcie dlaczego należy lub nie, tytułować gęsi „wasza wysokości”?…

 

Z ptakami łączy nas ponad 50 genów odpowiedzialnych za mowę, muzykowanie i śpiewanie. Nasze włosy i paznokcie zbudowane są z tego samego białka, co ich pióra. Łączy nas też zamiłowanie do patrzenia w niebo, gadania na każdy temat (albo i bez niego), a także skłonność do wiązania się w pary, jak i zdradzania. 

 

Jeszcze w początkach XX wieku zabijaliśmy ptaki na masową skalę dla piór i skór lub tylko na nawóz. Dopiero od niedawna zaczęliśmy je chronić i okazywać im należyty szacunek. Emily Dickinson w jednym ze swoich wierszy napisała, że „nadzieja to, to coś z piórami”. Mozart wyprawił wielki pogrzeb, kiedy zmarł jego przyjaciel szpak. Gdyby nie wróbel, nie byłoby ani Jacka Sparrowa z Karaibów, ani Edith Piaf z Paryża.

 

Jacek Karczewski, związany ze stowarzyszeniem Ptaki Polskie, znanym między innymi z kampanii społecznych takich jak „Bądź na pTAK!”, podgląda ptaki na angielskich Farne Islands, w Estonii, na rozlewiskach Biebrzy czy w ujściu Warty. Obserwuje ich zwyczaje i opisuje niezwykłe historie, które kryją się za każdym z gatunków. Opowiada też o ludziach, którzy swoje życie poświęcili patkom. Wszystko to układa się w piękną historię, która choć jest nie tylko o gęsiach, nie mogła mieć innego tytułu.

 

 

Zostaw komentarz

Twojego e-maila nigdy nikt nie zobaczy. Pola oznaczane gwiazdką * należy wypełnić obowiązkowo.

Znajdź nas w Google+

 

 

 

 

Zakupy w Internecie

10% Rabatu

na wszystko


Jesteśmy także na Allegro

 

 

Allegro & Sklep online