Bajki

 

Mistra, 158 kilometrów od Aten, 1700 kilometrów od Krakowa. IV wiek przed Chrystusem, 2500 lat od dziś. Przyjmuje się, że Ezop jest postacią na wpół legendarną, nie jesteśmy pewni, czy w ogóle istniał, nie mówiąc już o tym, że przypisywanie mu autorstwa Bajek jest mocno wątpliwe. Ale przecież właśnie bajka jest tu materią, historia to jedna wielka bajka i jeśli choć przez chwilę przeszło nam przez myśl, że pierwsze bajki napisał Ezop – to wystarczy. Napisał je i kropka. Także pierwsze bajki były bajkami zwierzęcymi, moralizującymi, nieco satyrycznymi i z typową dla starożytnej Grecji mądrością.

Znamy te bajki wszyscy, ale być może znamy nie wszystkie: Pies, kogut i lis, Mrówka i żuk, Mysz polna i mysz miejska – te historie są tak klasyczne i tak uniwersalne, że przerabiać je można w nieskończoność i nigdy nie stracą na wartości.

I dlaczego dziś o nich! Wydawnictwo Format wydało niedawno jedną z najpiękniejszych książek dla dzieci (i nie tylko dla dzieci, naprawdę!), jaką podziwiać mogliśmy na polskim rynku. Zilustrowana przez Jeana-Francois Martina zdobyła książka szereg nagród w całej Europie, a najważniejszą jest Nobel literatury dziecięcej – główna nagroda w kategorii „Fikcja” na Międzynarodowych Targach Książki Dziecięcej w Boloni. Wydawca przytacza fragment uzasadnienia werdyktu: Doskonałe ilustracje rozbrzmiewające mocą tajemnych pieśni, linie pełne aluzji, intrygujące twarze, mistrzostwo w modulowaniu tonacjami, symfonia ochry i szarości – wszystko to skąpane jest w zniewalającym, spinającym całość surrealistycznym świetle. Ta książka – prawdziwa „bajka nad bajkami” – jest arcydziełem sztuki typografii perfekcyjnie łączącym w sobie piękno liternictwa z wyjątkową i pełną harmonii grą delikatnych, ulotnych barw.

Trudno po takiej rekomendacji dopisać coś jeszcze. Jedyne słowo, jakie nasuwa się, kiedy przeglądamy kolejne strony to – frapujące. Przenikliwe twarze, mrożące spojrzenia. Zresztą, wystarczy zobaczyć okładkę! Skąd znamy postać byka w… todze? Garniturze? Z koszmarów? Coś takiego.

 

Globus

***

Patronat radiowy nad księgarnią sprawuje:

Zostaw komentarz

Twojego e-maila nigdy nikt nie zobaczy. Pola oznaczane gwiazdką * należy wypełnić obowiązkowo.

Znajdź nas w Google+

 

 

 

 

Zakupy w Internecie

10% Rabatu

na wszystko


Jesteśmy także na Allegro

 

 

Allegro & Sklep online