Mamy w Polsce jedną z najstarszych księgarń w Europie

W samym sercu Krakowa, przy Rynku Głównym, w zabytkowej Kamienicy Kromerowskiej, mieści się wyjątkowe miejsce – najstarsza księgarnia w Polsce. Od ponad czterech wieków, kolejne pokolenia księgarzy, oferują w niej szeroki wybór literatury, zarówno mieszkańcom Krakowa, jak i przyjezdnym.

Historia najstarszej, polskiej księgarni sięga aż 1610 roku. Wówczas to, w budynku przy Rynku Głównym, pojawił się skład książek, otworzony przez księgarza z Kolonii – Franciszka Jakuba Mercenicha. Sprowadzał on różnego rodzaju wydawnictwa z całej Europy, a także publikacje religijne z Wenecji i Rzymu. Oprócz tych zagranicznych, na półkach znajdowało się wiele druków krakowskich. Księgarnia działała w wynajętych pomieszczeniach, które należały do rajcy krakowskiego Ludwika Kromera, stąd nazwa kamienicy – „kromerowska”. Położenie księgarni przy Rynku Głównym sprawia, że odwiedzają ją nie tylko miłośnicy literatury, ale także osoby interesujące się ogólnie pojętą kulturą. Krakowska księgarnia doskonale łączy tradycję z nowoczesnością. Dzięki bogatej historii, literackiej aurze i licznych inicjatywom kulturalnym, placówka ta pozostaje jednym z najważniejszych miejsc na mapie Krakowa. Jej działalność idealnie wpisuje się w jego długoletnią tradycję miasta literatury UNESCO. To właśnie w tę niezwykłą księgarnię Carlos Fuentes nazwał „katedrą książki”, oddając w ten sposób hołd jej znaczeniu jako przestrzeni kultury i literatury. To najstarsza księgarnia w Polsce i jedna z najstarszych w Europie.

Krakowska księgarnia w kamienicy Kromerowskiej – miejsce spotkań artystów i pisarzy

W 2017 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii wspomnianej krakowskiej księgarni, którą przejął we władanie Empik. Na odwiedzających to miejsce czekają specjalnie zaaranżowane sale, poświęcone m.in. Wisławie Szymborskiej i Czesławowi Miłoszowi – krakowskim noblistom, których twórczość odcisnęła trwały ślad w literaturze światowej. W salach tych można zobaczyć pamiątki związane z ich życiem i twórczością, a także znaleźć chwilę wytchnienia, delektując się filiżanką kawy oraz lekturą ulubionej książki. W takiej chwili odpoczynku można również zerknąć do wyników rozgrywek sportowych w internecie, korzystając z Fortuna kodu promocyjnego. Księgarnia pełni ponadto rolę ważnego centrum literackiego Krakowa, organizując liczne spotkania autorskie, dyskusje o literaturze i premiery książkowe. Na przestrzeni lat gościli w niej uznani twórcy, tacy jak Jaume Cabré, Clive Cussler, Norman Davies, Michel Houellebecq czy William Wharton. Polską literaturę reprezentowali, między innymi, tacy pisarze, jak Joanna Chmielewska, Ryszard Kapuściński, Sławomir Mrożek, Jerzy Pilch, Andrzej Sapkowski czy Andrzej Stasiuk. Niewątpliwą atrakcją dla odwiedzających jest mural literacki, który zdobi korytarz wewnątrz księgarni. Dzieło Tymka Jezierskiego przedstawia wizerunki trzydziestu pisarzy związanych z Krakowem. Mural ten nie tylko dodaje temu miejscu artystycznego uroku, ale również stanowi hołd dla wybitnych twórców, którzy na różne sposoby zapisali się w historii literatury.

Najstarsza księgarnia w Polsce, która obecnie należy do sieci Empik, mimo upływu czasu zachowuje swój wyjątkowy charakter, łącząc tradycję z nowoczesnymi formami promocji książek. To miejsce, gdzie historia, sztuka i literatura spotykają się, tworząc unikalną atmosferę, przyciągającą zarówno miłośników literatury, jak i osoby poszukujące inspiracji.

Podobne wpisy