Kilka słów o nas

Wieża zegarowa z metalowym globusem na rogu ulic Długiej i Basztowej to jeden z symboli Krakowa. Dom Pod Globusem został zbudowany na początku XX wieku i mieściła się tu Izba Przemysłowo-Handlowa. W latach 1927–1939 rodzina Aleksandrowiczów prowadziła tu Firmę Papierniczą Regina. Dziś to miejsce kojarzy się krakowianom przede wszystkim z książkami. Od lat 70. jest siedzibą Wydawnictwa Literackiego a od 2010 r. – także Księgarni Pod Globusem.

Siedziba Księgarni Pod Globusem

Księgarnia Pod Globusem to kameralna księgarnia, gdzie można kupić dobrą literaturę, biografie, reportaże i książki dla dzieci. Jest ona też gospodarzem spotkań autorskich, a także debat, dyskusji i warsztatów, podczas których coś ciekawego dla siebie znajdą miłośnicy książek w każdym wieku. Szczególnie bliskie sercom księgarzy są wydarzenia kierowane do dzieci – Bajki Pod Globusem, warsztaty edukacyjne Dam Ci nauczkę!, spotkania z pisarzami, warsztaty filozoficzne i autorskie. Punktem wyjścia do spotkań i rozmów zawsze jest książka, a ich celem promowanie czytelnictwa i księgarni kameralnej nie tylko jako sklepu z książkami, ale także miejsca ciekawych wydarzeń kulturalnych.

W 2020r. w Księgarni Pod Globusem realizowane są projekty: „Chodzi o czytanie. Spotkania Pod Globusem” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, akcji Księgarnie Odporne realizowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz projekt „Krakowskie Księgarnie na Medal” realizowany przez Fundację Miasto Literatury i współfinansowany ze środków Miasta Kraków.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Kraków Miasto Literatury UNESCO
Fundacja Miasto Literatury